RU DX 2016

RU DX 2016

Postprzez SP2XF » Pn mar 21, 2016 15:32

Cześć,

Pierwszy start w RUDX i zarazem pierwszy raz na 20M mam za sobą, to teraz małe podsumowanie.

Najpierw w kwestii technicznej: z czterech yag jakie mam do dyspozycji na 14tce trzy wiszą poniżej 1 Lambda. W związku z tym wyraźnie czuje się, że moc która była ze mną podczas startów na 28 i 21 teraz idzie deko w glebę, ale tragedii nie ma. Na pewno mam szansę na dobrą zabawę na nowym paśmie, a patrząc na zgłoszenie OK7W (@OL7M) - także na robienie całkiem satysfakcjonujących wyników. Zobaczymy ile odetną, ale góra tabelki na KEYu raczej będzie.

Odnośnie samych zawodów. Propagacja, jak to ostatnio już bywa - nie dla wszystkich równa i ogólnie kiepska. Zwłaszcza w sobotę (zaburzenie geo, słabe otwarcie na Stany). Niezależnie od tego, pierwsze 2 godziny bardzo duży ruch i nieustanne dylematy w których kierunkach nadawać, bo żarło w zasadzie wszystko dokoła i cztery na raz nie byłoby tu żadną przesadą.
Bawiłem się świetnie, dopóki nie siadł Wschód i a Stany jak się okazało - za bardzo nie idą. Po skierowaniu 75% energii w azymut 300 st coś tam odetkało, ale przyszła "gorzka" refleksja: przyznam Koledzy, że tyle sluchając o tych zawodach nastawiałem sie na coś w rodzaju krótszego CQWW, tymczasem w godzinę zrobiłem ponad 50 wujców, którzy nadawali mi nry 001-003, nie wspomniając o "59 Florida" , czy literkach do Virginia QSO party. Czyli kompletnie bez pojęcia co, gdzie, skąd i po co. W sumie, w logu jest zaledwie 250 stacji z W/VE, zapewne propagacja miała wpływ, ale tyle dyskutuje się wadach koncepcji "single country" w SPDX Contest. Może i ta koncepcja ma wady, ale w SPDX robi się więcej Wujców i to o wiele.
Jeszcze mniej ciekawie wygląda temat Japońców - w sumie zrobiłem 9 stacji..! O co tu chodzi, o Kuryle?? Według reversbeaconów w JA słyszalny byłem pół dnia...
Aktywność i ilość stacji rosyjskich - oczywiście nie do przerobienia. Ponieważ na CQ nie zawsze było branie to dużo więcej niż zwykle pracowałem s&p. W niedzielę na CW przez 2 godziny wyklikałem około 170 QSO, wybierając wyłącznie rosyjskie stacje + nowe mnożniki DXCC.

Niestety chyba rośnie grono moich "fanów" eterowych, w sobotę miałem przyjaciela, który spotował mnie kilkukrotnie jako SN2M, co wyglądało jak selfspoting lub pod znakiem RA3A podając nieprawdziwą QRG.
O gwizdaniu, puszczaniu RTTY itd. już nie mówmy.

Łącznie udało się zrobić 1366 QSO.
Na 3830 zgłosiłem błędnie kategorie 40M, czekam na korektę, poprawny wynik wygląda następująco:

Call: SN2M
Operator(s): SP2XF
Station: SN2M

Class: SOSB/20 HP
QTH:
Operating Time (hrs): 17:45
Summary:
Band CW Qs Ph Qs Countries Oblasts
----------------------------------------
160:
80:
40:
20: 647 719 108 79
15:
10:
----------------------------------------
Total: 647 719 108 79 Total Score = 1,722,831

pozdr.
XF
SP2XF
 
Posty: 257
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:19

Postprzez » Pn mar 21, 2016 15:32

 

Re: RU DX 2016

Postprzez SQ9ORQ » Pn mar 21, 2016 15:54

Maciek, napewdę dobra robota i nowa przygoda za razem. Są tam predyspozycje już prawie na mega solidny All Band.
Co do propagacji jak już mówiłeś było kiepsko. W sobote na 21 zrobione niecałe 50qso (brak USA), 28 ani jedna stacja, a 14 stany katastrofa porównując do 2014r. W niedziele od rana 21 odetkało się i udało się zrobić ponad 20 stacji z JA, no i 28 ruszyło, może to zbyt wiele powiedziane robiąc kilkanaście qso :lol:
W nocy 40m nie chciało gadać, jedynie wieczorem i po wschodzie słońca, za to na 160m bardzo mi się spodobało :P

Podsumowując na ten contest w wydaniu AB nieodłączny jest drugi TRX, gdyż bardzo dużo do zrobienia mamy na S&P - no i na tym poległem lekko. Ogólnie w czasie contestu bez niespodzianek technicznych poza ostatnimi 30min contestu w których wyłączyli prąd w całej wsi i brakło kilku QSO do 5mln pkt. Spróbujemy za rok jeśli propagacja nie będzie gorsza niż jest.

Call: SO9T
Operator(s): SQ9ORQ

Class: SO SSB HP
QTH: JO90JW
Operating Time (hrs): 22:44
Location: Eastern Europe

Summary: Compare Scores
Band CW Qs Ph Qs Countries Oblasts
160: 120 30 30
80: 324 51 45
40: 334 53 50
20: 545 65 69
15: 237 47 41
10: 11 7 4
Total: 0 1571 253 239 Total Score 4,976,088


Przemek ORQ
SQ9ORQ
 
Posty: 55
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2013 17:09

Re: RU DX 2016

Postprzez SP9LJD » Pn mar 21, 2016 16:19

Z uwagi na remont napędu nie miałem możliwości wystartowania poważnego w RDXC czyli HP dlatego też na "wesoło" czyli LP lub QRP. QRP wybiły mi z głowy zawody TESLA na 80m gdzie każde QSO było robione z dużą cierpliwością a pasmo było w miarę czyste nie licząc UR i LZ contestów, zatem w RDXC byłoby jeszcze trudniej. Zatem LP sprawdziłem rekord SP należy do SP9H notabene brak aktualizacji rekordów po wstępnej kalkulacji uznałem, że mam szansę na pobicie tego rekordu, moje Yagi vs jego tribander, wieś vs miasto same przewagi. Nie wziąłem jednak pod uwagę jego doświadczenia na LP i czapka z głowy, w surowych wynikach jest tylko nieznacznie gorszy ode mnie kto wie co będzie po KOMISJI? Rekordu jednak "nie budet" bo mój wynik jest tylko nieznacznie lepszy od rekordu Edka SP9H. Składam to na karby producentów Żywca po ok 5 spożyłem zawartość aluminiowego opakowania i prawie natychmiast zasnąłem na ok. 2 godziny, jak się obudziłem to uruchomiłem CQCONTEST i zobaczyłem, że SP9H walczy w tej kategorii i to zmotywowało mnie do kontynuowania pracy. Widziałem jak przyrastają na jego koncie mnożniki, a u mnie frustracja słyszę 9V1YC ale nie mogę się dowołać w żaden sposób antena bokiem podobnie wielu innych, szczególnie na SSB myślę że z kręceniem dałbym radę. Zrobiłem kilkanaście QSO z USA na 20M, ale tak to już pozostanie ten rekord nie pobity przeze mnie bo w LP wraz z pogarszającymi się warunkami starować nie będę. Nie wiem jak 9A5Y jest w stanie zrobić tak potężny mnożnik na LP 742 a OE3K 675 potężna różnica dla mnie trochę za dużą, ale na SSB nie ma rejestru w skimmerach tak, że kilka W więcej i mnożnik jest a śladu brak. Sądziłem, że będę w stanie więcej wyciągnąć z CW, ale okazuje się że technika ta wymaga trochę lepszego rozeznania niż mam obecnie. SSB było tak jak oczekiwałem OK na 20 i 15 m, a poza tym licho. Z mojego QTH został ustanowiony rekord SP SOSSBHP przez SK Vladimira SO9DX (UA3FDX) w 2008 roku, bez klastra bo internetu nie miałem w tym czasie, w międzyczasie wielu dobrych operatorów SP próbowało pobić ten rekord byli blisko, ale jednocześnie daleko mnożniki mieli zdecydowanie lepsze a wynik gorszy dlaczego?
"Nada gowarit po ruski", myśleć jak ruski i wiedzieć gdzie ruskie a to w wypadku SP wojowników w tej kategorii było dalekie od moich przemyśleń tzn. szukanie górali nad morze nie ma sensu ( choć sprzedają tam ciupagi) więcej ich w górzystych okolicach. Na CW jest łatwiej bo język ten sam a i góry tylko, nad morzem było RTTY.
W 2015 bojkotowałem RDXC robiąc QSO's tylko z K ok 100 i nie wysyłając logu. Teraz doszedłem do wniosku, że są doskonałą okazją do sprawdzenia mojego zrozumienia contest'u.
Do wielu stacji nie byłem w stanie się dowołać np. OM2VL grzmiał, ale nie zrobiłem go na żadnym paśmie, podobnie OK7W blisko za blisko na LP, ale info że wiele jest do uzyskania poprawiając anteny odbiorcze i sposób ich używania. Mam jedną uwagę do stacji SP jeżeli korespondent odpowiada SP to żadna stacja SO, SQ czy SN nie powinna wołać doświadczyłem tego kilka razy choć nawet było SP9 to ostatecznie wyszło SN coś tam. Z SP stacji próbowałem dowołać się bezskutecznie SN2M (SSB) na CW Maciek mnie zawołał, SO9T na 20m i 15m brak reakcji, na 10m byłem lepszy do VU (hi) ale QSO na 80m, SN1D głusi na wszystkich pasmach mówię tylko o SSB i antenie na UA.
Zawody bardzo wymagające, trudniejsze dla stacji UA. Zrobiłem kilka stacji z sąsiedztwa SP9AQF x 5, SQ9V x 3, SP9UOP x2 , SO9Q x 2 = 12 QSO w życiu tylu nie zrobiłem i miałem mnożnik SP na wszystkich pasmach, dziękuję.
Wynik ok. 4,2 mln, QSO CW 782 SSB 436 Mult 203 DXCC /244 OBL detaliczny na 3830.
SP9LJD
 
Posty: 182
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Re: RU DX 2016

Postprzez SP2XF » Wt mar 22, 2016 13:18

SP9LJD napisał(a):. Z SP stacji próbowałem dowołać się bezskutecznie SN2M (SSB) na CW Maciek mnie zawołał, SO9T na 20m i 15m brak reakcji, na 10m byłem lepszy do VU (hi) ale QSO na 80m, SN1D głusi na wszystkich pasmach mówię tylko o SSB i antenie na UA. .


Cześć,
szkoda, że tym razem nie nagrywałem contestu, możnaby spróbować coś odszukać. Na CW łączność pamiętam - odbierałem Cię bez problemu. Natomiast przypomniała mi się jedna rzecz, która być może miała znaczenie gdy wołałeś na ssb. Otóż na 14MHz jest jakiś koszmarny QRM (chyba radar) który regularnie terkocze w całym pasmie. W sobotę doprowadzało mnie to do szału, kierunek 60-70st to siła momentami s9++ tego syfu. Jeśli wołałeś wtedy, to SRI ale nawet nie chcę myśleć ilu słabych stacji nie dawało się wtedy odebrać. Na clustrach widziałem info że to "russian radar", ale wiem od Kornela SP8K, że u niego tego nie słychać - tak jakby był już w martwej strefie, może zatem to Ukraina?

U kogo z Was był ten terkot słyszalny?
Podobna rzecz była w CQWW SSB na 21 w zeszłym roku, na szczęście posżło sobie...

pozdr.
SP2XF
SP2XF
 
Posty: 257
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:19

Re: RU DX 2016

Postprzez SP9LJD » Wt mar 22, 2016 13:56

Maciek wiem, ze było to w okolicach 14200 w sobotę, sygnał Twój nie był za silny lecz splattery są bardzo szerokie. Pokazuje to jednak jak wielu korespondentów tracimy z powodu niemożności odbioru. Słuchałem ostatnio dużej wyprawy na 80m wołałem na QRP żadnej reakcji, ale było to nielogiczne z mojej strony WIELKI EU pile up nic. Dodałem trochę na LP równie bezskutecznie, dopiero QRO poskutkowało od razu. Operator wciąż wołał CQ a sygnał jego był na s9, tak jakby stacje EU go nie wołały nie podejmował nawet prób łatania znaków. W ARRL TOP GUNY odpowiadały mi zawsze od 80m w wzwyż znaczy anteny odbiorcze mają proporcjonalnie dobre do możliwości nadawczych.
Natomiast sytuacja ta będzie się powtarzała wraz z pogarszaniem się propagacji, kiedyś normą były stacje USA słyszane długo po zamknięciu pasma głównie 20m i na s9 bez możliwości dowołania się. CW jest jednak bardzo nośne zrobiłem QSO z SN8B na 20m z sygnałem na poziomie szumu, znak od razu a rpt na 2 hi.
To jest fajne w tym naszym hobby, że nigdy nie masz dosyć, radia, anten, QSO, QRO itp, itd.
ZDROWYCH WESOŁYCH ŚWIĄT I MOKREGO DYNGUSA dla wszystkich SP, ich rodzin i znajomych.
SP9LJD
 
Posty: 182
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Re: RU DX 2016

Postprzez SQ9ORQ » Pn kwi 11, 2016 08:05

Pokazały sie wyniki, u mnie powtórka sprzed 2 lat :)

http://www.rdxc.org
SQ9ORQ
 
Posty: 55
Dołączył(a): Wt wrz 24, 2013 17:09

Re: RU DX 2016

Postprzez SQ7D » Pn kwi 11, 2016 08:43

Gratulacje za dobre miejsca dla Macieja i Przemka.
Jestem zadowolony z wyniku za pierwszy start choć po log check może być gorzej gdyż SP9AQF siedzi na zderzaku :-)
W tą sobotę od 6 rano walczyłem z drugim tribanderem (niestety zmarnowałem czas) i w nocy po prostu padłem na kilka godzin. Zawody bardzo fajne i dzięki nim m.in. zaczynam doceniać pracę assisted.
Teraz kilka słów podsumowania. Dla mnie sezon zimowo-wiosennych startów jest zakończony. Najbardziej zadowolony jestem ze startu w CQ WPX. Podczas tych startów (CQ160 SSB, ARRL SSB, RDXC, CQ WPX SSB, SPDXC) zrobiłem 6723 qso. Warunki na żadnym z pasm nie rozpieszczały ale pomimo pogarszających się warunków liczba ta na pewno wywoła uśmiech politowania u bardziej doświadczonych kolegów :-) W planach tribander albo triplexer albo nic - zobaczymy na co czas pozwoli. Nastepny start chyba dopiero w lipcu. Po nieudanym CQWW 2015 SSB jest nadzieja na lepszy start w październiku.
SQ7D
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lis 04, 2015 19:40

Re: RU DX 2016

Postprzez SP3RBR » Wt kwi 12, 2016 18:45

SQ7D napisał(a): ale pomimo pogarszających się warunków liczba ta na pewno wywoła uśmiech politowania u bardziej doświadczonych kolegów :-) W planach tribander albo triplexer albo nic - zobaczymy na co czas pozwoli.

:wink:
Nie wiem jak wygląda dokładnie uśmiech politowania.
Tak czy inaczej możesz liczyć tylko na słowa podziwu za ciągłe postępy.
" W planach tribander...." To jest właśnie rzecz najważniejsza.
Rozwijać się , walczyć ze swoimi poprzednim rezultatami.
6 K qso czy 10 K qso za sezon jakie to ma znaczenie ?

Każdy z Nas miał kiedyś swoje POCZĄTKI:

http://sp3key.com/50l_sp3key.htm

73 rbr
SP3RBR
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:55

Re: RU DX 2016

Postprzez SQ7D » Śr wrz 14, 2016 23:30

SQ7D
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lis 04, 2015 19:40

Postprzez » Śr wrz 14, 2016 23:30

 


Powrót do Postcontest

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron