INTERKONTEST SP

INTERKONTEST SP

Postprzez SP9LJD » Cz mar 28, 2013 12:35

Dzięki nowej technologii, szybszej pracy komisji zawodów i sprawnej ich publikacji wyniki INTERKONTESTU SP można śledzić on line. To duży postęp w stosunku do lat poprzednich kiedy wyniki były publikowane z dużym opóźnieniem.
Regulamin opublikowany na stronie SPDXC pozostawia kilka moich wątpliwości na, które chciałbym uzyskać odpowiedź.
Na ww stronie jest tylko info, że autorem powyższego jest tajemniczy spdxc dlatego zadaję je na tym forum.

1. Co ze wynikami stacji zdyskwalifikowanych CQ WW, CQ WPX zgodnie z regulaminem?
XIII. ACTIONS OF THE CQ WW CC
http://www.cqww.com/rules.htm
2. Kategorie SO
a/ SSB proste i zrozumiałe (PHONE only)
b/ CW jw tylko (CW only)
c/ MIXED skomplikowane bo tu CW, SSB i MIXED takie postawienie sprawy jest błędne bo w regulaminach 3 zawodów RUDXC, IARU HF i SPDXC jest wyraźnie zaznaczona kategoria MIXED obok, SSB i CW. Zatem uważam, że w tej kategorii powinny być klasyfikowane wyłącznie stacje z kategorii MIXED. Swoją drogą wielu kolegów używa programów dekodujących CW w trakcie IARU (choćby w celu zaliczenia SN0HQ) to działanie ma charakter ASSISTED, lecz ze względu na brak takiej kategorii operator przenoszony jest do kategorii MS ( w IARU HF). Po za tym wyniki uzyskane w SSB i CW liczone są w MIXED i w macierzystej, a MIXED nie liczy sie tylko do MIXED, choć też trzeba byłobyć QRV i CW i SSB. Stacja, która nie pracowała emisją MIXED nie powinna być tu klasyfikowana.
d/ ALL lub OPEN to powinna być kategoria, która łączy wyniki uzyskane w którejkolwiek kategorii - mój postulat.

e/ wynik waga wyniku w stosunku do najlepszej stacji EU lub SP w wyniku SPDXC, moim zdaniem powoduje mocne zaciemnienie rezultatu. Poniżej analiza wyniku SP3PL SOSSB 10m 25 QSO 110 pkt, SO2R (SP2FAX) SOASSB 20m ok. 2800 QSO New EU rekord 110 pkt, ja New SP rekord SOASSB AB ok 2800 QSO chyba 104 pkt. Zarówno SP2FAX jak i ja poświęciliśmy ok 36 godzin, SP3PL może 1 lub 2h. Wiem, że promowane są wyniki za SPDXC, ale uważam, że regulamin powoduje mój brak zainteresowania zawodami, w których skreśla się 20 - 30 % QSO, bo są ze słabymi W,JA z numerami mniejszymi od 5. To nie moja wina, że mało stacji SP u nich słychać. A proponowany charakter zawodów powoduje, żeby uciekać od otwarć W, JA na QSO z UA powoduje, że są to zawody RUDXC podobne. Choć w tych ostatnich nigdy nie zdażyło się być dokonywano takich cięć jak w SPDXC, a wszelkie obcięcia są oznaczone w dostarczonym UBN-nie. Zawody SPDXC powinne być okazją do zrobienia QSO ze stacją SP, a nie uciekania od tych niechcianych DX-ów, bo szkoda na nich czasu.
Proponował bym liczenie wyników w postaci sumy poszczególnych występów, a to czy ktoś jest w LP czy SB to automatycznie jego wynik jest mniejszy. Powodowałoby to urealnienie obrazu contestingu w SP. Tym bardziej, że coraz dalej nam do czołówki EU. Można oczywiście pozostać przy obecnym systemie, ale jako punkt odniesienia przyjąć wynik najlepszy w SP.

3. Stacje MULTI
brak wyraźniej informacji o sposobie liczenia punktów, porównywanie osiągnięć M2 czy MM do najlepszego MS jest kpiną. Dlatego też mamy kilka nowych rekordów SP w tych egzotycznych dla SP kategoriach.
Uważam, że wyniki MULTI porównywać należy wg klucza:
MS/MS
M2/M2
MM/MM
To tyle moich rozważań, życzę Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych.
SP9LJD
 
Posty: 182
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Postprzez » Cz mar 28, 2013 12:35

 

Re: INTERKONTEST SP

Postprzez sp7giq » Cz mar 28, 2013 15:42

Ponieważ od wielu lat mam coś wspólnego z rozliczaniem Intercontestu i zaglądam na to forum czuję się
w obowiązku napisać parę słów o tym współzawodnictwie.
Regulamin ze swojej natury nie definiuje wszystkich sytuacji ale co parę lat staramy się wprowadzać zmiany
podążające za zmianami w regulaminach zawodów które IC obejmuje.Już niedługo opublikujemy zmodyfikowany regulamin na rok 2013,który będzie uwzględniał między innymi postulaty przez Ciebie zgłaszane,dotyczące
rozliczania w obrębie grup klasyfikacyjnych.Co do stacji otrzymujących tzw."czerwone kartki" sprawa jest prosta ponieważ te stacje same siebie wykluczają z szeregu najważniejszych zawodów i nie pojawiają się w ich wynikach.
Dyskusje na temat liczenia punktów w klasyfikacji MIXED trwały parę lat i jako komisja byliśmy wielokrotnie
naciskani przez Kolegów startujących w zawodach w tej klasyfikacji aby zaproponować sposób liczenia odpowiadający randze klasyfikacji.Dlatego wprowadzony został współczynnik 300 dla stacji nadających MIXED .
Ponieważ typowa klasyfikacja MIXED występuje jedynie w SPDXC,RUDXC i IARU niecelowe byłoby wyodrębnianie tak
wąskiej grupy w naszym współzawodnictwie.Wprowadzenie parę lat temu wysokiego współczynnika dla stacji nadających MIXED w tych zawodach jest odpowiednim ich dowartościowaniem.
Zawody SP DX Contest są naszymi najważniejszymi zawodami ,gdzie liczymy na uczestnictwo każdej stacji SP i je odpowiednio honorujemy.Ale należy pamiętać ,że SP DXC to w dalszym ciągu max 15 procent do wyniku w IC.
Reszta to zawody najwyższej rangi -WW,WPX,WAE,IARU,RUDX,i ARRL.
We współzawodnictwie Intercontest uczestniczę prawie od zawsze i uważam regulamin za przyzwoity a punktację optymalną.O regulaminie oczywiście możemy dyskutować ale tak naprawdę liczą się starty w zawodach.
Jest to współzawodnictwo dla wytrwałych i konsekwentnych w działaniu.
W liczonych przez Marka SQ2GXO wynikach/http://sq2gxo.pl/intercontest// w kategorii MIXED w pierwszej 30 są tylko dwie stacje ,które wykorzystały limit startów.
Cóż nasze GP/IC/ to nie formuła 1.

Pozdrawiam,

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: INTERKONTEST SP

Postprzez SP9LJD » Cz mar 28, 2013 17:01

Zgadzam, się że liczba startów im większa tym większe szanse jak w lotku nie grasz nie wygrasz. Argumenty co do MIXED absolutnie mnie nie przekonały? Może zatem pozostawić tylko 2 kategorie CW i SSB skoro nie ma chętnych w żadnych z wymienionych zawodów zawodnik nie jest klasyfikowany jednocześnie w MIXED i innej modulacji.
Oczywiście to organizatorzy decydują o regulaminie niemniej uważam, że obecny jest mocno niedopracowany.
Te 15% jakoś ma zupełnie inny udział w ostatecznych wynikach, wystarczy te punkty odjąć i z wyniku zostaje tylko 20 - 30 %. Niemniej to 15% do momentu poprawienia regulaminu "miododajnego" kontestu nie jest dla mnie wystarczającą zachętą, szkoda tych biednych W i JA, ale co zrobić może pojechać do EK wtedy to nie będą mnie mogli wołać w SPDXC a wszystkie QSO będa zaliczone bo bez numerów ze strony SP. No chyba, że źle odbiorę znak SP lub województwo, KOMISJA NIE BĘDZIE SIĘ MUSIAŁA GŁOWIĆ czy zaliczyć czy nie. W ubiegłym roku nawet w WPX SSB znak SP7GIQ pojawił sie jako busted call, ale nie skreślili mi punktów za QSO z Tobą. Fajna Komisja.
SP9LJD
 
Posty: 182
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Re: INTERKONTEST SP

Postprzez SP9LJD » Pn wrz 23, 2013 11:53

Ogłoszenie wyników INTERKONTESU 2012 skłoniło mnie do napisania kilku słów.

Krzysztof SP7GIQ napisał 28.03.2013:
"Już niedługo opublikujemy zmodyfikowany regulamin na rok 2013,który będzie uwzględniał między innymi postulaty przez Ciebie zgłaszane, dotyczące rozliczania w obrębie grup klasyfikacyjnych."

Dzięki Bogu mamy koniec września a w tej materii brak jakichkolwiek postępów, bo jak można wrzucać do jednego wora osiągnięcia stacji MS, M2 czy MM. Ta ostatnia kategoria tylko występuje w SP tylko jeżeli chodzi dyplomy hi. Podam poniżej przykład skrzywdzenia nas (HF8N) przez niespójny regulamin, podam przykład CQ WW DX SSB 2012 w oparciu o wyniki INTERCONTESTU 2012:
HF8N MS wg . I 83,50 wynik porównywany do DR1A MM wynik 9,8 mln pkt
SO9Q M2 wg. I 88,56 wynik porównywalny do DR1A MM wynik 10,4 mln pkt
Wyraźnie widać, że SO9Q otrzymało więcej punktów za swój wynik. Popatrzmy co by było gdyby porównywać kategorie do kategorii:
HF8N MS wg mnie 122,68 wynik porównywalny do EI7M MS
SO9Q M2 wg mnie 106,97 wynik porównywalny do TM6M
Zatem „słabszy wynik” 2 razy więcej czasu do dyspozycji niż my daje lepsze rezultaty bardzo logiczne wg Komisji, za mniej płacimy więcej - teoria Kopernika gorsze wypiera lepsze znajduje tu potwierdzenie.

Kolejna kwestia dlaczego Krzysztof wygrałeś kategorię MIXED choć nie zrobiłeś żadnego QSO w tej kategorii. Pozwalacie zaliczać QSO CW do MIXED, SSB do MIXED, a MIXED do SSB czy CW i słusznie bo jeżeli chcesz być MIXED to w tym samym czasie nie możesz być CW lub SSB. Vide regulamin SPDXC, gdzie podaje się do wiadomości „uczestnik wybiera tylko jedną kategorię”. W przypadku Interkontestu luki w regulaminie działają na korzyść tych zdecydowanych, bo w MIXED to tak jak w dowcipie z żabą, „piękna i inteligentna” (CW i SSB) nie może się rozdwoić i zdecydować gdzie pójść.
Minie chyba kolejny sezon grzewczy lub kontekstowy i nic się nie zmieni, a może się mylę?.. oby. Idzie globalne ocieplenie, czy dotrze do SP?
SP9LJD
 
Posty: 182
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Re: INTERKONTEST SP

Postprzez sp7giq » Pn wrz 23, 2013 12:51

SP9LJD napisał(a):Minie chyba kolejny sezon grzewczy lub kontekstowy i nic się nie zmieni, a może się mylę?.. oby. Idzie globalne ocieplenie, czy dotrze do SP?

To tak jak z nowymi antenami u Ciebie..;
lata mijają i niewiele się zmienia.
Regulamin Intercontestu obowiązujący od roku 2014 już niedługo się pojawi i będzie uwzględniał kluczowe postulaty
dotyczące rozliczania w obrębie grup klasyfikacyjnych.Co do grupy MIXED to pozostaje po staremu ale przy współczynniku 300 dla wybierających tą klasyfikację w zawodach plus starty CW i SSB i nie ma takiej możliwości aby
np. SP7GIQ miał najlepszy wynik nadając 6 razy CW i jedno kiepskie SSB.
Możemy spierać się o zapisy regulaminowe ale pokaż mi stację,która nadawała konsekwentnie aby wygrać tą kategorię.To samo jest z grupą SSB.Tam wystarczyły 3 niezłe starty SOAB..


Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: INTERKONTEST SP

Postprzez SP9LJD » Pn wrz 23, 2013 16:07

Ja nie muszę mieć nowych anten, bo nie jest to sprawa publiczna.
Interkontest natomiast tak
Oczywiście powinny już być, ale nawet te mierne dają mi stosunkowo dużo satysfakcji i QSO's.
Nie piszę tego z powodu chęci wygrania czegokolwiek w tym współzawodnictwie, bo klucza nie uznaję a bez niego wynik mój zawsze będzie mierny. No chyba, że anteny będą...
MIXED jest Mixed a nie CW i SSB kiedyś tam tylko jednocześnie, chyba że organizatorzy RDXC, IARU i SPDXC nie rozumieją co piszą (choć często tak jest niestety).
Uważam, że w tej kategorii laurów nie powinieneś zbierać, takie mam zdanie i go nie zmienię chyba, że zmienicie regulamin może na 2014 rok.
SP9LJD
 
Posty: 182
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Re: INTERKONTEST SP

Postprzez SP9LJD » Pn wrz 23, 2013 17:54

Krzysztof wg mnie MIXED powinna wyglądać następująco:
1. SP4Z 456 pts
2. SP1NY 280 pts
3. SP8HXN 120 pts
Podaję tylko pierwsze cyfry bez tych po przecinku.
Niestety nawet najlepszy pływak musi zdecydować się na konkurencje, które trzeba odpuścić bo inaczej wyjdzie klapa.
Czyli jak MIXED to nie CW i odwrotnie może w tym jest brak logiki, ale z powodu małego zainteresowania MIXED (najtrudniejsza konkurencja) nie można mówić że jesteś MISTRZEM w kategorii MIXED, w OPEN z pewnością ale w tej niestety nie.
Lecz oczywiście o korekcie może zdecydować wyłącznie Komisja, której jesteś członkiem - cóż niezręczna sytuacja, choć to nie Twoja wina, że jesteś najlepszym SP operatorem w kategorii głównie CW i RTTY.
SP9LJD
 
Posty: 182
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Re: INTERKONTEST SP

Postprzez sp7giq » Pn wrz 23, 2013 18:59

Lechu,
moje MIXED to tylko spełnienie warunków regulaminowych i nic więcej.Natomiast regulamin Intercontestu i zapisy o kategorii MIXED pochodzą z początku lat 70-tych.Nikt tego nie zmieniał i tego nie ruszamy.
Przyjęta formuła jest świadomym wyborem stawiającym na systematyczne uczestnictwo w zawodach w kategorii CW,SSB i dowartościowanym MIXED.Intercontest nie jest dla mistrzów jednego kontestu ale dla tych systematycznych
nadawców pracowicie ciułających punkty.Współzawodnictwo może wygrać "przeciętna"stacja nadająca HP, dysponująca 2 el quad plus dipole ale nadająca na maxa i uczestnicząca we wszystkich zaliczanych zawodach.
Intercontest jest współzawodnictwem masowym i do tego dostosowany jest regulamin.

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: INTERKONTEST SP

Postprzez SP9LJD » Wt wrz 24, 2013 05:40

Krzysztof rozumiem brak Twojego zrozumienia i przyjmuję do wiadomości. W latach 70 byłem młody a teraz ... szkoda gadać. Pozdrawiam , gl.
SP9LJD
 
Posty: 182
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Re: INTERKONTEST SP

Postprzez SP7UWL » Wt wrz 24, 2013 08:52

Może trzeba się zastanowić i dołożyć do klasyfikacji MIXED kilka imprez z taką kategorią? Na dziś jest w zasadzie tylko RUDX i SPDX, w czasie IARU wielu operatorów jest na stacjach SN0HQ. I z tych dodatkowych zaliczać tylko starty w MIXED (np. IOTA, RDA, etc).
SP7UWL
 
Posty: 50
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 18:05

Postprzez » Wt wrz 24, 2013 08:52

 

Następna strona

Powrót do Postcontest

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron