Nadawanie M/M - sprawy formalne

Nadawanie M/M - sprawy formalne

Postprzez SP7UWL » Pn sty 14, 2013 10:09

Kilka dni temu na forum PKI pojawił się wątek, dot. nadawania na tym samym paśmie dwóch stacji spod jednego znaku (licencja klubowa). Jak to często bywa, dyskusja szybko zamieniła się w pyskówkę, w związku z czym temat został zamknięty. Dziś jednak autor tematu - SQ2OMB otrzymał odpowiedź z UKE w tej kwestii, którą pozwolę sobie zacytować:

"Szanowny Panie,
Na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne i Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2008 r. posiadanie ważnego pozwolenia radiowego jest konieczne dla pracy stacji radiokomunikacyjnej amatorskiej.
Na podstawie art. 143 ustawy Pt:
Z zastrzeżeniem art. 144 i art. 144a, używanie urządzenia radiowego wymaga posiadania pozwolenia radiowego, zwanego dalej „pozwoleniem”.
Przyjęty system nadawania w pozwoleniu radiowym znaków wywoławczych zapewnia niepowtarzalność znaków wywoławczych przyznanych w ważnych pozwoleniach radiowych.
Znak wywoławczy jest przypisany w pozwoleniu do urządzenia radiowego, tak więc ten sam znak wywoławczy nie może być używany jednocześnie w dwóch różnych lokalizacjach.
W związku z powyższym nie powinno dojść do sytuacji, w której różne stacje radiostacje amatorskie posiadające ważne pozwolenie posługiwały by się tym samym znakiem wywoławczym w tym samym czasie.
Jeśli faktycznie doszło do takiej sytuacji prosimy o przekazanie do Delegatury UKE szczegółowych danych związanych z tą sprawą w celu ich weryfikacji i uniemożliwienia powtórzenia się takich sytuacji w przyszłości.
Pozwolenie radiowe wydawane przez Prezesa UKE jest potwierdzeniem nadanych uprawnień i powinno być w dyspozycji operatora radiostacji, podobnie jak jest z dowodem rejestracyjnym samochodu.

Pozdrawiam
Andrzej Mikiński
Delegatura UKE w Warszawie"


Jedno zdanie szczególnie mnie zainteresowało: "Znak wywoławczy jest przypisany w pozwoleniu do urządzenia radiowego, tak więc ten sam znak wywoławczy nie może być używany jednocześnie w dwóch różnych lokalizacjach."
Wg mnie jest to kompletna bzdura, ponieważ nie ma w pozwoleniu wyszczególnionych żadnych urządzeń, ale jeśli takie (dość swobodne) interpretacje będą odnośnie innych kwestii, to okaże się, że nie ma nawet możliwości pracy SO2R :) Powstaje w ślad za tym inne pytanie - czy są jakieś pisma, odpowiedzi z UKE dotyczące pracy stacji M/M oraz pracy MO z licencji indywidualnej?

PS. Wątek z PKI do prześledzenia tutaj
SP7UWL
 
Posty: 50
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 18:05

Postprzez » Pn sty 14, 2013 10:09

 

Re: Nadawanie M/M - sprawy formalne

Postprzez sp7giq » Pn sty 14, 2013 15:13

Dla mnie jest to suma urządzeń nadawczych ,które posiadam w swojej lokalizacji.

Krzysztof ,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: Nadawanie M/M - sprawy formalne

Postprzez SP6ML » Pn sty 14, 2013 19:38

Witam,

Wychodzi na to ze my wiemy swoje a ONI swoje...
Tyle ze w pale się nie mieści ze, po ćwierć wieku transformacji powyższy podział jest nadal aktualny.
Jest jeszcze jedna kwestia.
Przekaz tego urzędnika poszedł w polske, a nie wszyscy kochają zawody tak jak my...
Czy będzie nie na miejscu jeśli zapytam gdzie my jesteśmy skoro innym na świecie i w europie wolno a w naszym kraju ciągle aktualne jest "Вы не должны"
Jak robic M2, MM albo inne Championship.... /
Jak nas farmy wiatraków nie wykończą to własne przepisy na pewno tak!

73 ml
SP6ML
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 22:55

Re: Nadawanie M/M - sprawy formalne

Postprzez sp7giq » Pn sty 14, 2013 20:36

sp7giq napisał(a):Jak nas farmy wiatraków nie wykończą to własne przepisy na pewno tak!


Stawiam na wiatraki

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: Nadawanie M/M - sprawy formalne

Postprzez SP3RBR » Wt sty 15, 2013 09:34

SP6ML napisał(a):Witam,

Wychodzi na to ze my wiemy swoje a ONI swoje...
Tyle ze w pale się nie mieści ze, po ćwierć wieku transformacji powyższy podział jest nadal aktualny.
Jest jeszcze jedna kwestia.
Przekaz tego urzędnika poszedł w polske, a nie wszyscy kochają zawody tak jak my...
Czy będzie nie na miejscu jeśli zapytam gdzie my jesteśmy skoro innym na świecie i w europie wolno a w naszym kraju ciągle aktualne jest "Вы не должны"
Jak robic M2, MM albo inne Championship.... /
Jak nas farmy wiatraków nie wykończą to własne przepisy na pewno tak!

73 ml


Hiro , miło jest , że jesteś z Nami.
Przez te 25 lat pamiętam tylko o jednym problemie.
Urząd miał problem z tym co nadajemy w raporcie w czasie ARRL-u.
Urzędnik był krótkofalowcem i nie lubił innego krótkofalowca.
Osobiście nie pamiętam sytuacji żeby urzędnicy przeszkadzali w Naszej działalności.
To co obecnie czytamy to jest szukanie problemu , który nie istnieje.
Pisanie dla samego pisania.
Przepisy Nas nie wykończą bo urzędnicy są zbyt leniwi żeby coś wymyślić.
Problem polega na tym że Nasi nowi koledzy sami wymyślają problemy.
Z nudów ?
Kilka tygodni temu dowiedziałem się od funkcjonariusza z załogi Mondeo
że nie wolno parkować na chodniku.
Kiedyś tabliczka pod znakiem zabraniała parkowania na chodniku.
Teraz potrzebna jest tabliczka zezwalająca na parkowanie na chodniku.

Dobrze, że umiesz czytać w Naszym języku.Możesz przyjechać na urlop.
Twojej córki Zosi nie ucz na siłę Naszego języka bo za dużo głupot będzie mogła przeczytać !

73 rbr
P.S. szukam kursu wieczorowego :
rosyjski
niemiecki
SP3RBR
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:55

Re: Nadawanie M/M - sprawy formalne

Postprzez SP7UWL » Wt sty 15, 2013 11:34

Bogdan, ja rozumiem, że stan obecny był (i jest) OK, ponieważ nikt się nie czepiał. Dla mnie też nie ma problemu, bo wychodzę z założenia, że to co nie jest zakazane, jest dozwolone. W ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło jednak do tego, że były takie zapytania do UKE jak powyżej lub pytania w sprawie pracy kilku operatorów spod znaku kontestowego - indywidualnego i uzyskano informację, że jest to nieprawidłowe (http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3897&temat=156025&nr_str=2 - 5 post od góry). W świetle powyższego pisma z UKE i zawartej niż prośby o formalne poinformowanie o różnych "nieprawidłowościach" tylko krok, aby znalazł się ktoś nadgorliwy i takie pismo wystosował, jednocześnie informując o tym organizatorów zawodów. I przyczyną też może być to, że jeden drugiego nie lubi, bo mu zawołał CQ obok albo pierwszy się dowołał do mnożnika.
O ile wiem, to w PZK funkcjonuje zespół ds. propozycji zmian w pozwoleniach. Może wystarczy dopisać możliwość pracy ze stacji indywidualnej przez dowolne osoby pod jednym znakiem w obecności operatora nadzorującego - posiadacza zezwolenia (w US jest takie określenie "Control Operator") i sprawa byłaby raz na zawsze załatwiona?
SP7UWL
 
Posty: 50
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 18:05

Re: Nadawanie M/M - sprawy formalne

Postprzez SP1NY » Pn maja 13, 2013 15:06

Może nie w sprawie formalnej pracy M/M (Bogdan pamiętasz QSO na sked ze strefy 37 w CQWW)
Jestem od 18.03 na statku - niestety bez radia. Dostęp do netu mam sporadyczny ale daje znać ze NY jeszcze żyje :)
Żałuję ze ominął mnie w tym roku SPDX Contest - cztyajac komentarze po zawodach musiało być bojowo.
W tej chwili jestem w porcie Kaoshiung na Tajwanie. Później prawdopodobnie Korea Pld. i Chiny.
Pozdrawiam i mam nadzieje ze uda mi się zaliczyć jakieś "występy" jesienią na rozpoczęcie sezonu
contestowego.

73, Mirek NY
SP1NY
 
Posty: 87
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 17:24

Re: Nadawanie M/M - sprawy formalne

Postprzez SP6ML » Pn maja 13, 2013 22:57

SP1NY napisał(a):Może nie w sprawie formalnej...
73, Mirek NY


Czesc Mirek,

Gdzież to Ciebie wywiało w świat daleki...
Pozdrawiam serdecznie
Hirek sp6ml
73's
SP6ML
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 22:55

Re: Nadawanie M/M - sprawy formalne

Postprzez SP1NY » Wt maja 21, 2013 12:43

Pomyślałem sobie ze zbuduje stacje contestową, powiedzmy średniego gunsa - 2-3 towery, no i wypłynąłem w morze
żeby zebrać trochę kasy na to przedsięwzięcie.
Ma to być tez stacja z możliwością sterowania przez internet (Remoterig). Może popróbuje
sil w nowej kategorii "Extreme" hi hi.
Obecnie QTH to BY a dalej popłyniemy do JA. Wracam około polowy lipca.

Tak a'propos pytanie:
Stackowane tribandery 2-3 czy pojedyncze (długie) mono???

Pozdrawiam Was serdecznie

NY
SP1NY
 
Posty: 87
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 17:24

Re: Nadawanie M/M - sprawy formalne

Postprzez sp7giq » Wt maja 21, 2013 20:55

Cześć Mirku,
To będziesz miał co robić w najbliższych latach ../hi/.
Gratuluję wyboru.Życie jest zbyt krótkie na LP.
Przy masztach do 30m nie więcej niż dwa tribandery na W.
Na wschód też para ale maszt może być parę metrów niższy.
Na południe krótki tribander na kilkunastu metrach.W pewnej odległości kolejny tribander
dla stacji mnożnikowej.Do tego 3 el na 40 metrów i 4SQ na 80 i GP na 160.
Itd.,itd..
Albo taki kombajn na 80 i 160 jak u mnie.
Pozdrawiam,
Krzysiek
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Postprzez » Wt maja 21, 2013 20:55

 

Następna strona

Powrót do Ble ble

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron