SPDX contest

SPDX contest

Postprzez SP9LJD » Pn kwi 01, 2013 15:56

Od kilku lat toczy się licha dyskusja na temat zmian regulaminu SPDXC, aby spowodować jego większą atrakcyjność.
O atrakcyjności tych zawodów decyduje względnie duża aktywność stacji organizatora tj. SP. Aktywność ta wyraża się nie tylko w liczbie uczestników co w ilości przeprowadzonych przez nich QSO. Poniżej przedstawiam, krótkie zestawienie zawierające rok, liczbę przeprowadzonych QSO, liczba SP,średnie QSO /h/ SP oraz liczba DXCC, średnie QSO/h/DXCC

2012 126002 690 8,25 1056 4,97
2011 165097 804 9,37 1234 5,57
2010 120400 652 8,58 1055 4,76
2009 140973 709 9,00 1145 5,13

Z powyższego wynika, że przeciętna stacja SP "robi od 8 do 9,5 QSO/h a DX'owa ok. 5. W związku z tym ruch na paśmie jest ogromny, należało by jeszcze podzielić to na dwie możliwe modulacji wyjdzie jeszcze ciszej. Co zrobić aby było głośniej, odpowiedź nie jest prosta gdyż:
a/ ubywa co roku liczba aktywnych operatorów SP
b/ punktacja:
7. Punktacja:
- stacje polskie:
QSO ze stacją DX: 3 punkty;
QSO ze stacją z Europy: 1 punkt;
łączności ze stacjami polskimi nie zalicza się DLACZEGO nie przecież nie utrudnia to kontaktu klientom DXCC z SP
c/ kategorie
10. Kategorie:
A. MOAB MIXED,
B. SOAB MIXED HP,
C. SOAB MIXED LP,
D. SOAB MIXED QRP,
E. SOTB MIXED,
F. SOAB PHONE HP,
G. SOAB PHONE LP,
H. SOSB PHONE,
I. SOAB CW HP,
J. SOAB CW LP,
K. SOSB CW,
L. SWL MIXED
Szczególnie katg. H i K limitują aktywność która powinna być dla SB tylko MIXED.

- SO: Single Operator oznacza, że wszystkie czynności obsługi stacji, zapisu łączności i ich kontroli wykonywane są przez jedną osobę. Ponadto w danym momencie może być emitowany dokładnie jeden sygnał oraz ogranicza się łączną ilość zmian pasm i emisji do 12 w ciągu pełnej godziny zegarowej.
Kolejny punkt regulaminu nie nadążający za rozwojem technologii contestingu, w kategorii MIXED poszukiwanie mnożników powoduje, że robi się o kilkanaście QSO mniej. Poza EUHF takie restrykcje nie są stosowane wobec SO nigdzie, to samo dotyczy DXCC choć oni nie mają za czym biegać bardzo mały mnożnik. To samo dotyczy MS, którzy jak SOAB lub TB generują największą liczbę QSO w konteście.
W roku 2011 postanowiliśmy wystartować wspólnie jako SP9PZD z mojego QTH, używaliśmy programu N1MM ale nie przeczytaliśmy uwagi o 12 zmianach w godzinie wskutek czego:
zgłosiśmy 1794 QSO (z duplikatami)
lecz odjęto nam
555 QSO ze względu na 12 zmian, rozumiem jesteśmy barany i nie czytamy wspaniały nowości regulaminowych
pozostało 1239

ale odjęto nam kolejne QSO, gdyż w naszym logu pojawiały się raz, lub w 2 logach, lub w 3 logach
1 log 159
2 log 52
3 log 36
to aż 19,9% pozostałych QSO, ale wzmianki o takim traktowaniu nie ma w żadnym punkcie regulaminu.
Dlaczego ktoś decyduje arbitralnie czy 1 to lepiej niż 2 czy 3 a może 4 QSO. W wielu kontestach podaje się tzw. busted call ale nie usuwa się ich z logu vide UBN z wielu zawodów? Komisja zawodów nie powinna oceniać mojej wiarygodności tylko moje cabrillo, zwykle jest tak że to sąd musi udowodnić przestępstwo. A nasze polegało na robieniu QSO ze słabymi W i JA, zatem na jakiej podstawie komisja obcina nam punkty.
Ostatecznie pozostało 859
Na wszystko jest żelazny punkt
16. Sprawy sporne: Decyzje Komisji Zawodów są ostateczne.
Komisja zawodów powinna pracować i tak organizować te zawody aby były przyjazne dla ich uczestników a nie łatwe do rozliczenia przez Komisję.
Powinna zrozumieć że siła tego kontestu polega na tym, że uczestnicy powinni konkurować ze sobą a nie kisić się w kategoriach, w których do zwycięstwa wystarczy kilka kilkanaście QSO. Przejrzystość powinna być wymagana z obu stron gdzie UBN'y będące standardem innych kontestów. Jeżeli Komisja nie podejmie radykalnych zmian już wkrótce okaże się że ruch na poziomie 2 QSO z potężnym splatterem od innego kontestu będzie normą.
Długo nosiłem się z napisaniem tego wątku, ale niestety moje obserwacje to nie PRIMA APRILIS.
SP9LJD
 
Posty: 126
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Postprzez » Pn kwi 01, 2013 15:56

 

Re: SPDX contest

Postprzez sp7giq » Śr kwi 03, 2013 19:09

SP9LJD napisał(a):Długo nosiłem się z napisaniem tego wątku, ale niestety moje obserwacje to nie PRIMA APRILIS

I tak potraktujemy Twój udział w zawodach pomimo zastrzeżeń do regulaminu.
Obecny regulamin bez zmian funkcjonuje już wiele lat i zapis o 12 zmianach pasm /emisji w ciągu godziny zegarowej nie jest nowością.Znam wiele przypadków zawalonych zawodów z powodu niedoczytania regulaminu więc Wasz
przypadek nie jest niczym nadzwyczajnym.Zdarza się.Parę lat temu podjęliśmy próbę zmian regulaminu ale ważąc wszystkie za i przeciw zostało po staremu.Możemy się tutaj pobawić w propozycje zmian ,które będą korzystne dla zawodów i dadzą im większe tempo.
Według mnie to:
- zmiana ,na zawody typu WW z odpowiednią punktacją za QSO z SP plus mnożniki województwa ale
bez QSO SP z SP.
-likwidacja zapisu o limicie zmian pasm/emisji,ale potrzebne są nagrania z SDR-ów aby wyrywkowo sprawdzać czołowe stacje czy emitują jeden sygnał.
-przejść na kategorie wielopasmowe plus TB.Wiąże się to niestety z tym ,że paru Kolegów z Single Band obrazi się na SP DX Contest ale bilans powinien być dodatni i zwiększy naszą aktywność.
Komisja sprawdzając logi przyjmuje za uczestnika zawodów stację która pojawia się w paru /3-5/logach,
najlepiej wie o tym Marek SP7DQR.To nie jest złe założenie i tak powinno pozostać.
Jeżeli tutaj wypracujemy spójne założenia nowego regulaminu i będziemy do niego przekonani to nic nie stoi na przeszkodzie aby zainteresować nim Kolegów z SP DX Clubu.
Aby pojawił się nowy regulamin musi zostać zatwierdzony na Zjeździe SP DX Clubu więc wymaga szerokiej dyskusji.
Powodzenia w SP DX Conteście,

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 273
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: SPDX contest

Postprzez SP9LJD » Cz kwi 04, 2013 06:18

Krzysztof niestety nie będę QRV w czasie SPDXC będę rano miał spotkanie z Wieśkiem SP4Z.
Dziękuję również za Twoją odpowiedź większość kolegów politycznie nie ma zdania w tym temacie.
Od lat słyszę, że wszystko jest OK natomiast nigdzie w żadnym innym teście nie ponoszę tylu strat. Wcale nie jest tak, że Komisja obcina QSO 1, 2,3 bo to jest ok niech napiszą to oficjalnie myślę, że byłoby to kuriozum na skalę światową. W tych zawodach zrobiliśmy ok. 2 % ruchu, więc jeżeli nasz wysiłek nie jest wart zainteresowania.. to OK. pkt 11. Ja jestem nie gorszym Polakiem czy patriotą od wielu innych kolegów, będę zatem w przyszłym roku na paśmie w czasie tego weekendu, ale będę wołał CQ bez dodatku kontest czy test i bez frustracji mojej czy Komisji po konteście.
Dużo "BIG GUNÓW" z SP robiących po kilka lub kilkanaście QSO, pada łupem RL3A. RF9C itp super stacji. Ich udział dla Sama czy Akiro jest bez znaczenia. Uważam, że postulaty dotyczące stacji SP można zrobić szybko i nie burzy to sytuacji DX'a. To co Ty proponujesz wymaga co najmniej 2 letniego cyklu przygotowań zmiana plików pomocowych do popularnych programów oraz dużej akcji propagacyjnej i promocyjnej. W tym roku strona contestu migrowała i jeszcze kilka dni temu była nieznana. Jubileuszowy 80 kontest nie będzie dobry dla jakichkolwiek zmian, raczej powodem do pochwał i dobrego samopoczucia. Ja podkreślam, że to nie kontest jest do bani, lecz Komisja tkwiąca wciąż w czasach bardzo odległych. Podobnego zdania jest HELVETIA contest, w którym rzadko znajdziesz stacje HB9. Oby to nie stało się tak w przypadku SPDXC. Moja decyzja jest protestem przeciw regulaminowi, przestaję omijać ten termin i dawać trochę uciechy nie tylko stacją UA.
Podaj mi jeszcze przykłady wyroku sądu bez uzasadnienia, wracam do bzdurnego skreślania 1,2, 3 QSO. ONI nie mają zaufania do mnie ja zaś nie mam do NICH status quo.
SP9LJD
 
Posty: 126
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Re: SPDX contest

Postprzez sp7giq » Cz kwi 04, 2013 20:29

Trochę robię tu za komisję zawodów ale jest takie pojęcie jak uczestnik zawodów.Pojawia się również w regulaminach zawodów krajowych.Ma to przeciwdziałać nadużyciom w postaci dopisywania stacji które na ogół są nowymi mnożnikami.Zapis ,że stację uważa się za uczestnika zawodów jeżeli pojawi się np. w 3 logach jest w pełni zrozumiały i czytelny a jednocześnie eliminuje radosną twórczość.I nie ma to nic wspólnego z naszymi barwami narodowymi.
W zawodach krajowych weryfikuje się łączności tylko na podstawie nadesłanych logów i jest to najbardziej obiektywne.A jak byś potraktował log gdzie mnożnikiem na 3,5 Mhz jest VU2AAA zrobiony o 12 UTC?
Zaliczyć ,nie zaliczyć ?Możliwe ,niemożliwe? Takie kwiatki też trzeba rozstrzygać.To nie chodzi tylko o zaufanie ale każdy popełnia błędy i trzeba to w miarę obiektywnie weryfikować.
A tak z bardziej przyziemnych rzeczy to miałem ponadawać HP aby rozprawić się ze starym wynikiem na CW AB ale pomimo śniegu "złomiarze" zwinęli mi 2 km drutu z beverydży.Bez anten odbiorczych nadawanie na HP jest ryzykownie więc grzęznę ponownie w kategorii LP.

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 273
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: SPDX contest

Postprzez SP9LJD » Cz kwi 04, 2013 20:56

Krzysiek tu nie chodzi o łączności z VU na 3,5 w samo południe, niech napiszą w regulaminie ten zapis o definicji uczestnika zawodów. Głównie są kasowane QSO z W i JA. Zapis o którym mówisz jest w jest przekazywany w formie ustnej jak opowieści z mchu i paproci, czy Komisje z CQ WW, WPX, ARRL i innych kasują łączności z numerami do 3 nie bo są realistami, większość operatorów robi QSO dzięki BIG GUN bo ich wyposażenie nie pozwala na samodzielne generowanie ruchu na paśmie. Jakie nadużycia jeżeli gość rżnie jak SN7C to się o tym mówi i dostaje kartkę. W historii SPDXC nie widziałem zapisu o dyskwalifikacji w wynikach zawodów. Zatem prewencja Komisji jest taka wspaniała bo grupa oszustów czycha aby dostać kilka gram papieru na ścianę z napisem 1SP SO 160m PHONE 3 QSO strasznie motywujące. Zakazać spożywania alkoholu niektórzy po spożyciu wykazują dużo agresji, ale trudno to wyegzekwować prościej zakazać sprzedaży, budować granice bo my kiedyś zrobiliśmy 2 QSO w spółdzielni. Inni postępują tak samo, a jeszcze nie tylko mataczą, dopisują, szczują i są niezadowoleni z pracy innych.
Skoro ukradli drut to rekordu nie budet choć propagacja powinna być bardzo dobra. zgadzam się z HP bez anten odbiorczych to karkołomne choć bardzo popularne w SP.
Jak grochem o ścianę Komisja swoje ja swoje. Powodzenie tych zawodów zależy przede wszystkim od wysokiej frekwencji stacji DX a nie SP. Ta oczywista prawda nie dociera do Komisji choć gdyby porozmawiać z pierwszymi organizatorami (aktualnie SK) to coś by zmnienili. A tak szlachetna Komisja mówi wyskakiwać przez okno i gawiedź skacze bo to jest w interesie narodowym , albo w regulaminie... trudno zmienić cokolwiek. Za dużo Komisji w naszym kraju a im ich więcej tym więcej dyplomów do wypisania. Prościej byłoby wypisać dyplomy wszystkim operatorom SP i uzyskałoby się wspaniały rezultat 100% cukru w cukrze. Kończę już bo złość na głupotę jeszcze mnie zabije, szkoda mego skalpu dla KOMISJI.
SP9LJD
 
Posty: 126
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Re: SPDX contest

Postprzez sp7giq » Pt kwi 05, 2013 06:51

Lechu,widać,że bez Ciebie w komisji zawodów się nie obędzie!
Akurat w tym roku będzie nowy nabór więc możesz się zgłosić.Jak zawsze potrzeba rąk do pracy.
Przynajmniej zobaczysz jak jest po tej drugiej stronie,gdy kolejny LJD ma inne wizje.
Jeżeli będzie przygotowywany nowy regulamin będę jednak za zapisem definiującym uczestnika zawodów.
Załóżmy ,że jest gostek który ma na 20 m. 100 znaków z W nie występujących w innych logach.
Gdy zrobi to operator nadający od SP2FAX tak pewnie było.Ale gdy pojawią się w logu SQ1xxx to
zaczynamy wątpić.Były już w historii przypadki spreparowania logu od początku do końca aby przetestować
komisję.Gdyby taki log pojawił się w SPDXC to nie miałby szans.Ale według Twojej definicji spokojnie
dostałby dyplom.

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 273
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: SPDX contest

Postprzez SQ2GXO » Pt kwi 05, 2013 07:34

W ramach odpoczynku od pretensji obrażonego uczestnika...

Tym razem praktyczna informacja:

Aktualna stabilna wersja win-testa v4 nie pokazuje ilości zmian pasma/emisji w trakcie godziny zegarowej (limit 12 zmian na godzine).

Zostało to poprawione w wersji deweloperskiej.
Aby zainstalować poprawkę należy:
1) sciągnąć plik http://download.win-test.com/v4/nightly/wt_dev.zip
(wymaga podania hasła użytkownika win-test)
2) rozpakować ściągnięty plik do katalogu instalacyjnego win-test
(aby znależć katalog instalacyjny uruchamiamy win-test i z menu 'File' wybieramy explore->Install directory)
3) uruchomić ponownie win-test w nowej wersji klikając na plik wt_dev.exe
(można zrobić sobie skrót do tego pliku na pulpicie)

Uwaga: ta poprawiona wersja działa tylko w angielskiej wersji językowej.
Jeśli ktoś używa tłumaczenia trzeba przełączyć się z powrotem na wersję English.

Powodzenia w SP DX Contest,
Marek SQ2GXO
SQ2GXO
 
Posty: 38
Dołączył(a): Cz gru 13, 2012 18:58

Re: SPDX contest

Postprzez SP8BRQ » Pt kwi 05, 2013 07:53

SP9LJD napisał(a):Krzysiek tu nie chodzi o łączności z VU na 3,5 w samo południe, niech napiszą w regulaminie ten zapis o definicji uczestnika zawodów. Głównie są kasowane QSO z W i JA. Zapis o którym mówisz jest w jest przekazywany w formie ustnej jak opowieści z mchu i paproci, czy Komisje z CQ WW, WPX, ARRL i innych kasują łączności z numerami do 3 nie bo są realistami, większość operatorów robi QSO dzięki BIG GUN bo ich wyposażenie nie pozwala na samodzielne generowanie ruchu na paśmie. Jakie nadużycia jeżeli gość rżnie jak SN7C to się o tym mówi i dostaje kartkę. W historii SPDXC nie widziałem zapisu o dyskwalifikacji w wynikach zawodów. Zatem prewencja Komisji jest taka wspaniała bo grupa oszustów czycha aby dostać kilka gram papieru na ścianę z napisem 1SP SO 160m PHONE 3 QSO strasznie motywujące. Zakazać spożywania alkoholu niektórzy po spożyciu wykazują dużo agresji, ale trudno to wyegzekwować prościej zakazać sprzedaży, budować granice bo my kiedyś zrobiliśmy 2 QSO w spółdzielni. Inni postępują tak samo, a jeszcze nie tylko mataczą, dopisują, szczują i są niezadowoleni z pracy innych.
Skoro ukradli drut to rekordu nie budet choć propagacja powinna być bardzo dobra. zgadzam się z HP bez anten odbiorczych to karkołomne choć bardzo popularne w SP.
Jak grochem o ścianę Komisja swoje ja swoje. Powodzenie tych zawodów zależy przede wszystkim od wysokiej frekwencji stacji DX a nie SP. Ta oczywista prawda nie dociera do Komisji choć gdyby porozmawiać z pierwszymi organizatorami (aktualnie SK) to coś by zmnienili. A tak szlachetna Komisja mówi wyskakiwać przez okno i gawiedź skacze bo to jest w interesie narodowym , albo w regulaminie... trudno zmienić cokolwiek. Za dużo Komisji w naszym kraju a im ich więcej tym więcej dyplomów do wypisania. Prościej byłoby wypisać dyplomy wszystkim operatorom SP i uzyskałoby się wspaniały rezultat 100% cukru w cukrze. Kończę już bo złość na głupotę jeszcze mnie zabije, szkoda mego skalpu dla KOMISJI.


E tam , skalp wątpliwej jakości ,słabo prezentujący się na ścianie wigwamu.
Komisja raczej podaruje go kojotom na pożarcie chyba że do czasu zdjęcia go coś niecoś go podciągniesz i zagęścisz.
Oczywistą oczywistością jest że regulamin powinien być zmieniony .Przy dzisiejszej technice wdrożenie nowego to z pewnością nie okres 2 lat .Kilkukrotne rozesłanie mailem do uczestników z lat poprzednich odpowiednich informacji , dodatkowe info na listach dyskusyjnych zrobi robotę.
Czarno natomiast widzę wypracowanie wersji regulaminu która ma być klepnięta na zjeździe spdxc. To powinna być wersja ostateczna powstała być może w oparciu o odpowiedź na ankietę z kilkoma pytaniami rozesłaną do
członków spdxc i uczestników zawodów z sp. Ci co wezmą udział w ankiecie są zainteresowani i mają głos , reszta niestety nie. Wtedy na zjeździe już tylko formalność. Warto też się zastanowić dlaczego zjazd spdxc ma o tym decydować jak sympatyków zawodów jest tam raczej niewielu.
73 Andrzej sp8brq
SP8BRQ
 
Posty: 76
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 16:45

Re: SPDX contest

Postprzez SP9LJD » Pt kwi 05, 2013 08:35

Krzysztof oczywiście, że mogę brać udział w pracach Komisji dotyczącej zmian w regulaminie SPDXC, a w zasadzie napisaniu nowego jednak, aby to miało sens nie może tak być by regulamin zatwierdzany był przez zjazd SPDXC, którego członkowie mają takie pojęcie o contestingu jak ja o DX'ach czyli żadne. Bo zarówno Ty, Andrzej, ja i kilku innych czołowych operatorów nie jesteśmy członkami tego klubu. Ewidentnie brak prawdziwego klub contestingu w SP.
OBRAŻONY takiego określenia jeszcze nie otrzymałem tnx lepsze to niż milczenie OWIEC. Zawsze jakaś emocja ze jedynego słusznego kierunku. A swoją droga po siedmiu dniach instalacji i restarcie wszystko działa poprawnie jak to w SP wielka prowizorka lub pospolite ruszenie wróg u BRAM.
SP9LJD
 
Posty: 126
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:11

Re: SPDX contest

Postprzez sp2lnw » Pt kwi 05, 2013 08:38

Marek, dzięki za info.
Co do SPDX Contest - od lat jestem za zmianą formuły na WW.
Przy odpowiedniej punktacji i mnożnikach nie powinno być narzekań, że zainteresowanie stacjami SP zmaleje.
Na pewno przybędzie uczestników.
Stacje ze świata powinny mieć większy fun.
73 i GL Sławek SP2LNW
sp2lnw
 
Posty: 15
Dołączył(a): So gru 22, 2012 21:02

Postprzez » Pt kwi 05, 2013 08:38

 

Następna strona

Powrót do Ble ble

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron