SPDX contest

Re: SPDX contest

Postprzez SQ2GXO » Pt kwi 05, 2013 18:52

Uwaga:

Wczorajsza wersja deweloperska win-test nie liczyła poprawnie zmian przy pracy Mixed.
Dziś wyszła poprawiona wersja, teraz zmiany są liczone zgodnie z regułami programu sprawdzającego zawody.

Trzeba ponownie pobrać plik z adresu (http://download.win-test.com/v4/nightly/wt_dev.zip) i powtórzyć procedurę instalacji.

73,
Marek SQ2GXO
SQ2GXO
 
Posty: 38
Dołączył(a): Cz gru 13, 2012 18:58

Postprzez » Pt kwi 05, 2013 18:52

 

Re: SPDX contest

Postprzez SP3S-Jerzy » N kwi 07, 2013 14:42

Witam
Zakończłem ten nierówny pojedynek ( SPDX C) i podzielam w wielu miejscach zdanie Leszka :(
Czuję się wypalnony - co z tego, że wymęczyłem na 7-ce 659 QSO, jak połowa zostanie odrzucona - głównie amerykanie. To samo miałem w 2011.
Robiąc łączność i słysząc 001 mam wrażenie że robię to QSO za karę.
Nie dorastam Wam do kolan jeśli chodzi o te wszystkie niułanse regulaminu - wiem jednak, że jeśli coś się nie zmieni to z roku na rok tych 001 będzie przybywać !
Na pewno ostatni raz w jednym paśmie , bo to bardziej depresyjne niż pogoda :?
Żadne QSO nie jest naciągane ani oszukane - zobaczymy co zostanie po weryfikacji :
SOHP - 40 M SSB
659 x 54 = 54010
Ciekawe - właścicie straszne jest to że ze zgłoszonych w 2011 QSO komisja odrzuciła prawie 50% , a mi się potwierdziło 98% :cry:
Generalnie na luzie i bez złości , bo nikt nikogo do niczego nie zmusza , ale skoro dyskusja to swoje 3 grosze dorzucam :wink:
Pozdrawiam i do kolejnych zawodów SP3S Jerzy
SP3S-Jerzy
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 20:46

Re: SPDX contest

Postprzez SP2XF » N kwi 07, 2013 19:51

Witam,

Gratuluję wytrwałości na 7ssb, miałem plan na to pasmo ale zdezerterowałem :)
Pracowałem 21mhz SSB. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że w antenie GB312 jest to najskuteczniejsze pasmo w stos. do ilości użytego aluminium.

Total: 810 QSO, 64 DXCC, 140288 pkt.

Samych punktów jest relatywnie dużo bo tylko 104 stacje to EU, reszta DX za 3pkt. Teoretycznie to oznacza, że rekord Jurka SP3GEM z 2002 został podwojony, ale to tylko teoretycznie. Ilość QSO z nr 001 jest znaczna.

Propagacja przeważnie dobra. Wczoraj pasmo otwarte prawie do północy, dobre sygnały z West Coast. W logu jest ponad tuzin VE6/VE7 - gdzie oni wszyscy byli w ARRL?! Wtedy na 21 brakło mnożników AB, BC itd. Co ciekawe, zawołał też VY1.
Dzisiaj rano ok 140 stacji z JA i dobre otwarcie na pacyfik. KH6, KH0, Jacek A3EAQ i kolejna ciekawostka w postaci KH9/WA2YUN.

Co do regulaminu, to jakoś nigdy nie byłem przekonany do wariantu WW, wydaje mi się że tego typu contestów jest od metra i sprawa się rozmyje. Ale jak Komisja odetnie mi 2/3 QSO z tego tegorocznego 21, to pewnie zmienię zdanie...

pozdr.
SP2XF Maciek

PS.
Nadawanie na yagi + delcie 160m jednocześnie jest wykonalne i sumarycznie dało więcej zysków niż strat.
SP2XF
 
Posty: 257
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:19

Re: SPDX contest

Postprzez SP3S-Jerzy » Pn kwi 08, 2013 05:19

Witam ponownie
Również gratulacje za 21 .
Zaciekawił mnie wątek z GB312, bo kiedyś powstał pomysł powielenia - oczywiście ze zmianami aby nie był to plagiat anteny wielopasmowej ( jak GB312 ) Optibeam i właśnie jestem na etapie rozmów ze stacją z USA o wymiary OPTIBEAM 124W-12.
Jest mnóstwo pochlebnych informacji o " łączeniu" właśnie tego typu wielopasmowych anten. Nie żebym był niezadowolony z mojego KLM KT36XA ale warto by było popracować na innej i samemu się przekonać, a że droga jak nieszczęście to trzeba albo tą metodą albo skrzyknąć kilku chętnych na zakup jednej i we własnym gronie powielić . :twisted:
Jeszcze raz gratuluję dobrego wyniku i życzę uśmiechu w dniu ogłoszenia wyników przez komisję SPDX C
Pozdrawiam SP3S Jerzy
SP3S-Jerzy
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 20:46

Re: SPDX contest

Postprzez sp7giq » Pn kwi 08, 2013 07:18

Witam po zawodach.Były bardzo dobre dzięki propagacji ,która była w tym roku życzliwa i niezłej frekwencji.
Dla nas z SP obecna formuła zawodów jest dobra ponieważ jesteśmy w centrum zainteresowania,natomiast dla pozostałych już niekoniecznie.Muszą być spełnione warunki propagacyjne i ilościowe stacji z SP.Wystarczy zapaść propagacyjna i jest kicha.To co mi najbardziej przeszkadzało to limity zmian pasma.Były godziny gdy limit skończył się po 20 minutach i byłem uwięziony na jednym paśmie.Nadając LP mogę pracować dwoma radiami na tym samym paśmie więc jakoś dawałem radę.Przy obecnych możliwościach kontrolnych i gdy standardy pracy z jednym sygnałem są powszechnie obowiązujące taki zapis w regulaminie jest powiewem starych czasów.Zawody z pewnością były historyczne nie tylko ze względu na rocznicę.Pobite zostały chyba wszystkie rekordy.Koledzy z wybrzeża przekroczyli barierę 1 mln. punktów w kategoirii MO.Rekordy pasmowe też poszybowały.Sam pracując LP poprawiłem najlepszy wynik na CW HP.W tej kategorii w tym roku też pracowało parę mocnych stacji i ich wyniki mogą być jeszcze ambitniejsze.
Na stronie reversebeacon.net mamy ciekawą lekturę pokontestową.W przeciwieństwie do kolegów piszących o swoich wynikach pasmowych prawie wcale nie logowałem stacji z numerem 001.Zawsze byłem ich kolejnym korespondentem.
Gratuluję udanych zawodów i super wyników.


Moje zestawienie:
Call: SN7Q
Operator(s): SP7GIQ
Station: SP7GIQ

Class: SOABCW LP
QTH:
Operating Time (hrs): 24
Radios: SO2R

Summary:
Band CW Qs Ph Qs Mults
---------------------------
160: 115 0 29
80: 278 0 37
40: 412 0 50
20: 417 0 51
15: 321 0 48
10: 81 0 28
---------------------------
Total: 1624 0 243 Total Score = 671,166

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: SPDX contest

Postprzez SP2XF » Pn kwi 08, 2013 13:33

Cześć,

Czyli power powerem, ale i tak decyduje propagacja + frekwencja oczywiście.

Osobiście jestem pod wrażeniem wyniku SN8N w stos. do HF9Q, gdzie było 2x tyle chłopa i masztów.

Zadałem sobie trud i zestawiłem wszystkie QSO z nrem 001. Jest tego aż 254szt. Oczywiście jakaś część jest z samego początku zawodów, ale większość jednak nie. Tak że pozostaje mieć nadzieję, że byłem stacją "na dobry początek" i większość z nich zalogowała też jeszcze innych SP, do czego zresztą gorąco namawiałem... Rate był jaki był i przeważnie pozwalał na tłumaczenie o co chodzi, nawet tym co nadawali mi 59 + stan :-)

Odnośnie anteny GB312, to są moje subiektywne wrażenia tylko, ale u mnie to 21 chodzi relatywnie lepiej niż 28, takie mam wrażenie jak porównuję to do innych anten, z drutowymi włącznie. Być może @22m up to dla 28mhz nie zawsze korzystna wysokość, omawialiśmy to ostatnio z Bogdanem RBR. Wszystkiego się dowiem jak na jesieni dowieszę drugą taką antenę na ok @13m wys.

Ja z budowaniem takich anten doświadczenie mam praktycznie żadne, wiem tylko że modele komp. tych multibanderów są mocno umowne, co nie znaczy że anteny nie działają. Ale gdzieś w tym zagęszczeniu aluminium jakiś czynnik na pewno decyduje, że jedno pasmo jest bardziej udane niż drugie. Wydaje mi się, że mniej kompromisowych sytuacji jest w przypadku QQ, ale to już by Krzysiek GIQ musiał się wypowiedzieć.

Szybciej niż stack będę miał do porównania X-7 na drugim maszcie ok 16m up, chciałbym to mieć już na WPX CW ale czy się uda - czas pokaże. Nadawanie na "dwa kierunki" przy pomocy delty 160m było spowodowane brakiem innych opcji, nie jest moim sposobem na życie ;)

pozdr.
SP2XF
SP2XF
 
Posty: 257
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:19

Re: SPDX contest

Postprzez SP9RCL » Pn kwi 08, 2013 18:26

Cześć
Po wielu latach przerwy wystartowałem znowu w SPDX-Contest.
Przerwa wynikła oczywiście ze względu na podejście komisji do stacji które robią tych słabych i otrzymują raport 001. Wszyscy wiedzą o co chodzi więc nie rozwijam tematu.
Z reguły startowałem na jednym paśmie, więc przyszedł czas na podniesienie poprzeczki.
W tym roku SOMB HP SSB

Wyposażenie to:
FT1kMP + 500W
2 druty 100m na 300 st. i na 10 st.
4xK9AY
Inw V na 160m, 80m i 40m
GB312 na wysokości 20m

Wynik:
QSO - 827
DXC - 176
POINTS – 1493
TOTAL SCORE : 262 768

Na 28 miałem pasmo zaśmiecone, 21 potwierdzam, że było mocne ale czy to warunki czy antena to niech się wypowiedzą lepsi ode mnie.

Pozdrawiam Piotr SP9RCL
SP9RCL
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr lut 20, 2013 05:32
Lokalizacja: Zawadzkie, Kielcza

Re: SPDX contest

Postprzez sp7ivo » Pn kwi 08, 2013 19:19

Witam. Gratulacje dla Wszystkich za wspaniałe wyniki i rekordy.
Mój skromny dorobek:

Band Mode QSOs Pts Mul
1,8 CW 83 85 24
3,5 CW 297 373 34
7 CW 497 695 49
14 CW 451 713 49
21 CW 244 578 41
28 CW 35 97 14
Total Both 1607 2541 211 536151

Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
Ostatnio edytowano So kwi 20, 2013 20:05 przez sp7ivo, łącznie edytowano 1 raz
sp7ivo
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pn sty 14, 2013 19:01

Re: SPDX contest

Postprzez sp3gem » Pn kwi 08, 2013 21:54

Witam

Gratulacje dla sp2xf oraz pozostałych kolegów. Maciej tymi QSO z 001 nie musisz sie tak martwić ponieważ na tym paśmie było kilka mocnych stacji jak sp6ixf,sn2k,so2r,sp9rcl,sp3gem i inni. Natomiast na 40 m SSB nie było takich silnych i tam jest problem. Co do 10 m to pasmo było zatkane. Myślałem że coś mi zakłóca w domu. Wyłączałem po kolei wszystkie komputery ale to nic nie dało. Po rozmowie z Andrzejem BRQ też szukał po domu co mu tak zakłóca.
Ustało to około 14 UTC. Myślę że są to jakieś radary. Ten sam problem miałem co Jurek sp3s jak na 80 m wołały mnie W6 i W7 to poszedłem zrobić sobie herbatę. Pracowałem SOMB zrobiłem 1275 QSO mnożnik 225 co dało 609 905 pkt.
Pracowałem również na antenie GB312. Praktycznie nie miałem anteny na 40 m ale te braki nadrabiałem na 80 m.
Odnośnie kopiowania np optibeama to nie widzę większego sensu ponieważ jesteśmy wstanie obliczyć każdą antenę.
Jest tylko jeden problem jak wielką chcemy i ile chcemy zapłacić. W założeniach GB312 miała mieć 8 m boomu. Na 9 m są większe możliwości ale musimy wyznaczyć sobie jakieś granice. Na tych samych zasadach powstała antena GB37 tylko 4 m boomu. Może zrobić antenę 12 m boom ale tutaj zaczyna się problem z rotorem. Jeden z ważniejszych parametrów anteny jest symetria dla wiatru. Na to mało kto zwraca uwagę ale jest to bardzo ważne. Przy długich antenach ten parametr się psuje i typowy ``żyrardów` nie daje rady. Cześć kolegów celowo wykonuje z definicji gorsze anteny tylko po to żeby zachować symetrie do wiatru. Lata temu zakładało się dodatkowe rury z PCV żeby wyrównać opory na wiatr. Ładnie to jest opisane przez W6QHS w książce Physical Design of Yagi Antennas

Jurek sp3gem
sp3gem
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn kwi 08, 2013 20:20

Re: SPDX contest

Postprzez SP2XF » Wt kwi 09, 2013 15:56

Dzięki Jurek.
Gałką za dużo nie kręciłem, ale też miałem wrażenie, że na pasmie było sporo stacji SP z dużymi sygnałami i mieli nie gorsze branie niż ja. Pamiętam kogoś sp7 albo sp8 z gigantycznym pileup'em z JA ale teraz nie mogę przypomnieć sobie znaku.

Co do wiatrów i rotora - mój zestaw po 2 mcach od zainstalowania kręcił się sam na wietrze 180st lewo prawo... Oczywiście w tym wypadku to nie awaria rotora tylko puściły śruby. A dokręcał je kolega który ma w zwyczaju łamać ręką klucze. Zmieniliśmy na utwardzane 10,5 i zaostrzyliśmy końce. Na razie jest OK, choć podczas wiosennych prac pewnie trzeba będzie jeszcze tam zajrzeć.

O jakich zakłóceniach na 28mhz piszesz, chodzi o ten rzekomy radar z Iranu (http://www.youtube.com/watch?v=qL6rU4tO0w8) czy to było jeszcze coś innego?

Ja mam u siebie zagadkę, na którą nie znajduję odpowiedzi: na 14-28mhz podwyższone tło na kierunku 90 do 180st, coś co wygląda na lokalny QRM, ale znika wraz z propagacją. Wysokie SFI, pasma otwarte - wysokie poziom tego szumu. Po zmroku cisza. Przy kiepskiej propagacji zdecydowanie mniejszy poziom. Jeśli źródło jest lokalnie, ale w większej odległości, np. kilkanaście km ode mnie, to może to tak wyglądać? Macie jakieś doświadczenia?

de SP2XF
SP2XF
 
Posty: 257
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:19

Postprzez » Wt kwi 09, 2013 15:56

 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ble ble

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron