4 SQ vertical 80m

4 SQ vertical 80m

Postprzez SP3RBR » Pt sty 04, 2013 07:57

Ile trzeba kasy wydać żeby postawić 4 SQ vertical na pasmo 80m.
Nie mamy nic w garażu oraz na strychu.
Do dyspozycji jest tylko duuuże pole.
Trzeba kupić każdy kabelek , każdą wtyczkę , fazownik , sterownik.
Rury Al. bo antena ma być na kilka lat więc China wędki odpadają .
Druciki na 4 x 60 radiali , odciągi , śledzie itp. itd.

Kilka lat temu Maciej uczestniczył w takim projekcie.
Czy robiliście podsumowanie ?

73 rbr
SP3RBR
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:55

Postprzez » Pt sty 04, 2013 07:57

 

Re: 4 SQ vertical 80m

Postprzez sp7giq » Pt sty 04, 2013 15:11

Trzeba zapytać KC1XX .
Pytanie czy właściciel pola robi to sam,czy zleca zadanie na zewnątrz.
Różnice mogą sięgać 50 procent.

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: 4 SQ vertical 80m

Postprzez SP2XF » So sty 05, 2013 08:17

Cześć,

U Marcina SP2EKI ostatecznie tylko dół jest z ALU, a góra z tyczek od spiderbeam (12m). To droższa wersja, ale takiego verticala 21m stawia w zasadzie jedna osoba. Co do trwałości, to przez te 4 lata o ile wiem tylko jedna tyczka uległa niewielkiemu uszkodzeniu, choć wiatr potrafi wyginać to do 90st. niemalże.

Generalnie podsumowania nie było (czasem pewnych rzeczy lepiej nie wiedzieć, hi) antena ewoluowała dwa razy i miała jedną przeprowadzkę... Marcin wypisał mi tak na szybko to co pamięta, wklejam poniżej:

"Comtek - 500 usd
4 spiderbeam - 230 - 250 Euro
dummy load 150 usd
rury - chyba ok 1000 pln
izolatory - w sumie z naprawą jednego jakieś 500 pln
podstawy - jakieś 700 pln komplet
kable do fazowania - 100m x 7 pln = 700 pln
kilka kilometrów drutu w radialach - ok 500 pln (PKL)
sznurek do odciągów nie pamiętam ile
kubeł na smieci do przykrycia fazownika - 50 pln
wtyczki
plus rzeczy typu taśma, śrubyy rzymskie, rurki jako mocowanie odciągów.

i od ch*** roboty. "

Radiali jest koło setki pod każdym verticalem, ale większość tak po 15m.
Moim nieskromnym zdaniem, to jest jeden z najlepiej chodzących 4SQ na 3,5 w SP.

Comtek kusi, ale kosztuje no i jednak warto zwrócić uwagę wieczorami na 80m jak chodzi 4SQ u PA0GMW (inne przesunięcia, 8kier.) Robi to spore wrażenie, może faktycznie warto podjąć temat: http://www.4-square.co.uk/eu/pa0gmw/index.html

U mnie dojrzewa projekt anteny 2 el, dwupasmowej 80/160 (2 x GP ok.30m) ale do realizacji daleeeeko i na razie sporo wątpliwości co do samej koncepcji...
Powodzenia!
de SP2XF
SP2XF
 
Posty: 257
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:19

Re: 4 SQ vertical 80m

Postprzez SP3RBR » So sty 05, 2013 14:08

[quote="SP2XF"]Cześć,
"Comtek - 500 usd
4 spiderbeam - 230 - 250 Euro
dummy load 150 usd
rury - chyba ok 1000 pln
izolatory - w sumie z naprawą jednego jakieś 500 pln
podstawy - jakieś 700 pln komplet
kable do fazowania - 100m x 7 pln = 700 pln
kilka kilometrów drutu w radialach - ok 500 pln (PKL)
sznurek do odciągów nie pamiętam ile
kubeł na śmieci do przykrycia fazownika - 50 pln
wtyczki
plus rzeczy typu taśma, śruby rzymskie, rurki jako mocowanie odciągów.
.........................................................................................
7000 PLN na początek wystarczy.
W wątku o ant. LFA pisałem o ponad czasowych wynalazkach G0KSC.Justin Johnson jest The Best.
W dziedzinie ant. YAGI.
Teraz kolejny przykład ,że XXI wiek przynosi kolejne antenowe odkrycia.
W 2007 roku w Anglii 150 lat po wynalezieniu "bezpiecznej" nitrogliceryny odkryto , że do zbudowania TX 4SQ verticali wystarczy :

Jedna tyczka 20m.
4 druty po 32m.
3 kondensatory zmienne
TYLKO jeden komplet radiali.
Sznurek do odciągów.
Jeśli system zadziała w jednym kierunku to największy wydatek to przekażniki do przełączania
w cztery kierunki.
Tony Preedy G3LNP dokonał tego największego odkrycia w dziedzinie ant. Low Band.
Patent jest chyba mocno strzeżony bo nie czytałem i nie widziałem żeby ktoś to praktycznie powtórzył.
Na ekranie mojego komputera parametry są takie same jak w artykule NCJ 11 2008.

Opis anteny: http://www.sp3key.com/ant/Simplifying_the_Four_Square.pdf

Rewelacja ??
Zobacz Maciej ile kasy zostaje na nowe radio.

73 rbr
SP3RBR
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:55

Re: 4 SQ vertical 80m

Postprzez SP8BRQ » Pn sty 07, 2013 08:57

SP3RBR napisał(a):
SP2XF napisał(a):Cześć,
"Comtek - 500 usd
4 spiderbeam - 230 - 250 Euro
dummy load 150 usd
rury - chyba ok 1000 pln
izolatory - w sumie z naprawą jednego jakieś 500 pln
podstawy - jakieś 700 pln komplet
kable do fazowania - 100m x 7 pln = 700 pln
kilka kilometrów drutu w radialach - ok 500 pln (PKL)
sznurek do odciągów nie pamiętam ile
kubeł na śmieci do przykrycia fazownika - 50 pln
wtyczki
plus rzeczy typu taśma, śruby rzymskie, rurki jako mocowanie odciągów.
.........................................................................................
7000 PLN na początek wystarczy.
W wątku o ant. LFA pisałem o ponad czasowych wynalazkach G0KSC.Justin Johnson jest The Best.
W dziedzinie ant. YAGI.
Teraz kolejny przykład ,że XXI wiek przynosi kolejne antenowe odkrycia.
W 2007 roku w Anglii 150 lat po wynalezieniu "bezpiecznej" nitrogliceryny odkryto , że do zbudowania TX 4SQ verticali wystarczy :

Jedna tyczka 20m.
4 druty po 32m.
3 kondensatory zmienne
TYLKO jeden komplet radiali.
Sznurek do odciągów.
Jeśli system zadziała w jednym kierunku to największy wydatek to przekażniki do przełączania
w cztery kierunki.
Tony Preedy G3LNP dokonał tego największego odkrycia w dziedzinie ant. Low Band.
Patent jest chyba mocno strzeżony bo nie czytałem i nie widziałem żeby ktoś to praktycznie powtórzył.
Na ekranie mojego komputera parametry są takie same jak w artykule NCJ 11 2008.

Opis anteny: http://www.sp3key.com/ant/Simplifying_the_Four_Square.pdf

Rewelacja ??
Zobacz Maciej ile kasy zostaje na nowe radio.

73 rbr


Tak, Comtek system jest bardzo drogi i w rozwiązaniu czterech idealnie pionowych verticali zdaje egzamin. Niemniej nie przewyższa niczym rozwiązań podobnych ale prostszych i sporo tańszych dostrajanych na F/B. Mój 4SQ zbudowany w 2002 albo 2003 jako antena eksperymentalna po kilku kolejnych zmianach i poprawkach zaczyna szwankować. Rdzewieją puszki,złącza i chyba czas na jakieś zmiany . Przez ten czas byłem z niego bardzo zadowolony.
Myślałem o wymianie fazownika na Lewallen-a ( na cewkach) jak ma sp7jqq ale widzę że G3LNP daje do myślenia. Muszę się bliżej zapoznać z tym rozwiązaniem. Bogdan masz jakieś pliki symulacyjne na MMana-e lub Eznec-a ,chętnie bym sobie popatrzył co nieco?
73 Andrzej sp8brq
SP8BRQ
 
Posty: 77
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 16:45

Re: 4 SQ vertical 80m

Postprzez sp7giq » Pn sty 07, 2013 13:08

Nadawałem w ARRL RTTY.Na 80 po paru minutach padła antena nadawcza.To taki ekwiwalent 4SQ ale
z elementami biernymi i pół falowym elementem zasilanym w środku.
Byłem przekonany,że tak jak podczas CQ WW padła skrzynka z dopasowaniami.
Ale tym razem podstawową przyczyną problemów może być sobotni opad mokrego śniegu,który
oblepił kratę i mocno przesunął rezonans w dół.Czy jest to jedyna przyczyna muszę poczekać na wyższą
temperaturę na dworze.Teraz jest minus 5 i śnieg ma się dobrze.Wielokrotnie szadź lub oblodzenie
całkowicie przesuwało rezonanse moich quadów w kosmos ale takich problemów z GP nie pamiętam.

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: 4 SQ vertical 80m

Postprzez Bart SQ1K » Pn sty 07, 2013 13:09

Od dłuższego czasu zastanawiam się, dlaczego u nas w SP nikt nie produkuje takich zabawek antenowych, nie wspominam o kilu czy kilkunastu egzemplarzach K9AY 4sq wypuszczonych w SP3KEY, czy przełącznika do Beverage tej samej stajni... Czy u nas się nie opłaci, czy u nas jest tak, że ja mam a sąsiad nie ma to niech się martwi ???

Mamy chyba młodych (i nie tylko) , zdolnych, połapanych elektronicznie kolegów, z wielką zazdrością możemy tylko popatrzeć na zabawki Comtek, Array Solution, na wzmacniacze Acom-a czy też OM POWER. Pracy na rynku brakuje, a jest jednak niszowa dziedzina, może nie za wielka ale za to z potencjałem, nie tylko z możliwościami sprzedaży w SP , EU a może nawet i dalej, bo przecież co jest najlepszą reklamą jak nie słowo inne radioamatora ???

A więc może jakaś nisko kosztowa wersja 4sq, dla przeciętnego radioamatora, za złotówki a nie grube $$$$ czy EURO ????
Bart SQ1K
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt gru 11, 2012 11:16

Re: 4 SQ vertical 80m

Postprzez SP8BRQ » Pn sty 07, 2013 21:39

Trochę pobawiłem się w Mmanie tym nowym 4SQ i nie jest tak różowo.
Konstrukcja bardzo prosta mechanicznie ale schody się zaczną w przełączaniu CW/SSB i pomiędzy - pracuje bardzo wąsko.
Poniżej kilka zrzutów ekranu.W sumie z jednej tyczki 20m można mieć pare dB do przodu i sporo na minus do tyłu, da się też nieźle z pewnoscią na niej odbierać.
Jest to niewątpliwie antena godna uwagi. Wyliczenia dla 3550khz.
73 Andrzej sp8brq
Załączniki
4sq4.jpg
4sq4.jpg (60.22 KiB) Przeglądane 5393 razy
4sq2.jpg
4sq2.jpg (25.52 KiB) Przeglądane 5393 razy
4sq1.jpg
4sq1.jpg (78.36 KiB) Przeglądane 5393 razy
SP8BRQ
 
Posty: 77
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 16:45

Re: 4 SQ vertical 80m

Postprzez SP3RBR » Wt sty 08, 2013 09:05

Model na pasmo 40m

f=7.14Mhz
G=4.71 dBi
F/B=28 dB
Az.= 102 st.
Direktor do ziemi 35 pF
Reflektor do ziemi 48 pF
Dwa boczne elementy zasilane przez kondensatory 43 pF co razem daje równolegle 86 pF.

Bez wiatru , bez śniegu , bez deszczu , bez ludzi do zestrojenia tej ant.
Może by się udało przy zastosowaniu trzech kondensatorów napędzanych silnikami.
13 pF różnicy między DIR. a REF. Jeśli koza podejdzie na odległość 2m od drutów to już nie ma ant.Bliżej nie wolno bo zginie !
Jeśli zając podejdzie to nie ma F/B.
Napięcia na kondensatorach w granicach 5 kV co najmniej.
Może to jest powód dla którego Google nie potrafią pokazać ani jednej kopii tego wynalazku.

W przypadku modelu na 40m to trzeba dwóch ludzi , jeden dzień , nawet krótki zimowy i jest odpowiedż.
Trzy serwomechanizmy modelarskie , trzy kondensatory powietrzne i aparatura RC.
Bez takiego zestawu nie warto podchodzić do tego projektu.
Jeśli zadziała to koniecznie trzeba ogrodzić :lol:

73 rbr
SP3RBR
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pn gru 03, 2012 22:55

Re: 4 SQ vertical 80m

Postprzez SP2XF » Wt sty 08, 2013 23:11

SP3RBR napisał(a):7000 PLN na początek wystarczy.


Trzeba powiedzieć, że koszty w tym konkretnym wypadku mogły być o wiele mniejsze, gdyby nie kilka pomyłek konstrukcyjnych, w doborze materiałów, etc. Po prostu nie mieliśmy pojęcia jak stawia się cos co ma mieć 21m i być odizolowane od ziemi...

SP3RBR napisał(a):Opis anteny: http://www.sp3key.com/ant/Simplifying_the_Four_Square.pdf

Rewelacja ??
Zobacz Maciej ile kasy zostaje na nowe radio.


Pierwsza myśl jak to obejrzałem: rewelacja, w momencie gdy przeskalujemy to na 1,8... (Dzisiaj) wydaje mi się, że postawienie 4 tyczek po 21m na 3,5 nie jest wielkim problemem, ale jeśli 4 wieże 40m możemy zastąpić jedną, to całkowicie zmienia się nam perspektywa. Przy czym ja nie do końca rozumiem, jak to tam działa. Muszę przeczytać jeszcze raz. Generalnie układy na "parasitic elements" kuszą swoją prostotą, ale mnie zawsze zrażała ilość nieokreślonych zjawisk które mogą nastąpić... Może obawy wynikają z braku doświadczenia, ale jednak w układach gdzie zasilamy wszystkie elementy, to czuję że mam nad tym jakąś kontrolę. Tak jest w 4SQ Comteka i tak było w układach 2 el. które budowałem sam.

Idąc jednak tropem tajemiczych wynalazkow G3LNP znalazłem to: http://www.qrz.com/db/G3RCQ

A generalnie najatrakcyjniejszą anteną do nadawania na low bandy, a jednocześnie prostą od lat wydaje mi się array a la VY2ZM, który on ma akurat na 160m, ale na 80m też przecież zadziała (4 x GP w prostokącie 5/8 na 1/4, max gain ponad 8db). Niestety nie mogę podać linku (opis zniknął z internetu) ale jakby co posiadam wydruk i jakąś korespondecję mailową z Jeff'em.
Gdybym dzisiaj mial do wyłącznej dyspozycji pole 100mx70m to postawiłbym na 3,5 właśnie taką anteną, z główną wiązką na Stany oczywiście. Na antenę sezonową pośród rzepaku ten projekt sie raczej nie nadaje :)

de SP2XF
Ostatnio edytowano Wt sty 08, 2013 23:42 przez SP2XF, łącznie edytowano 2 razy
SP2XF
 
Posty: 257
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:19

Postprzez » Wt sty 08, 2013 23:11

 

Następna strona

Powrót do Anteny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


cron