3 PASMOWY CUBICAL QUAD

3 PASMOWY CUBICAL QUAD

Postprzez sp7giq » Pn cze 24, 2013 17:52

Typowe podłączenie anteny to krótkie odcinki koncentryka od wibratorów do przełącznika z którego do stacji biegnie pojedyńczy kabel koncentryczny.W literaturze wspominano o próbach nadawania i słuchania na tym samym quadzie na różnych pasmach ale w kraju o takich próbach nikt nie wspominał.Ponieważ 4O3A już podczas WRTC 2006 stosował
triplexery i filtry pozwalające na pracę na różnych pasmach na tribanderze więc ja odkurzyłem temat nadawania na różnych pasmach na pojedyńczym quadzie.Uzbrojony w filtry wg. W3NQN i wyjściwe na koncentrykach przeprowadziłem próby w układzie trx plus wzmacniacz mocy.Najlepiej ,praktycznie bez zakłóceń wzajemnych wypadły
pasma 14/21, 21/14,28/14.Gorzej ale dało się pracować w układzie 28/21.Przy nadawaniu na 14 i 21 a słuchaniu na 28 poziom zakłóceń był nie do przyjęcia.Przy mniejszych mocach i lepszych filtrach również takie konfiguracje mogą
wypalić.Panując nową antenę warto dołożyć jeszcze dwa koncentryki i w prosty sposób bez kolejnej kraty zbudować stację pracującą SO2R na górnych pasmach.

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Postprzez » Pn cze 24, 2013 17:52

 

Re: 3 PASMOWY CUBICAL QUAD

Postprzez sp7giq » Pn lis 18, 2013 15:54

Po pół roku od pierwszych prób potraktowania 3 pasmowego Cubical Quada jako 3 niezależnych mono banderów powstała docelowa konfiguracja stacji.Do stakera dołożyłem dodatkowe 2 kable koncentryczne.Do pojedyńczego 4 el QQ i 2 el QQ południowego po dodatkowym kablu.W stakerze każde pasmo to jeden kabel i komutacja jest prosta,natomiast w pozostałych antenach przy 2 kablach koncentrycznych i 3 pasmach zastosowałem przełączniki typu 3pak/okrojona wersja 6 paka wg.WX0B/.Przełącznik taki daje pomiędzy wejściami tłumienie przesłuchów powyżej 60 dB i wyklucza przypadkowe załączenie tych samych pasm.Tak przygotowaną stację przetestowałem w ostatni weekend nadając w LZ konteście.Szybki dotęp z drugiego radia do 4 anten ustawionych w różnych kierunkach to zupełnie nowa jakość w pracy SO2R.Zarówno w dowoływaniu się do mnożników jak i dorabianiu łączności z okna klastrowego na głównych kierunkach pracując na stakerze na dwóch pasmach jednocześnie.
Zakłócenia między pasmowe pojawiały się sporadycznie przy pracy 14/28 i 21/28 na tej samej antenie ale nie były dokuczliwe i nie dewastowały odbiornika.

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Re: 3 PASMOWY CUBICAL QUAD

Postprzez sp7ivo » Pn lis 18, 2013 22:15

Gratulacje za zwieńczenie zamierzonych prac antenowych. Po tej modernizacji pewnie przybyło jeszcze pudełek na biurku, hi. Zawsze podziwiałem Cię, że jeszcze jesteś w stanie zapanować nad komutacją tych wszystkich anten.
Powodzenia w cqww.
Bogusław sp7ivo
sp7ivo
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pn sty 14, 2013 19:01

Re: 3 PASMOWY CUBICAL QUAD

Postprzez SP7UWL » Wt lis 19, 2013 11:41

Komutacja komutacją, ale jak to fizycznie ogarnąć? Kolejna myszka z przełącznikami czy pudełko...
Krzysztof - gratulacje i powodzenia w CQ-WW z nową konfiguracją.
SP7UWL
 
Posty: 50
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 18:05

Re: 3 PASMOWY CUBICAL QUAD

Postprzez sp7giq » Wt lis 19, 2013 17:16

Cześć,
na razie bez myszki ale być może coś pod rękę z możliwością wyboru jeden z czterech.Mam w tej chwili mało zdrową sytuację gdzie drugie radio ma więcej anten do wyboru niż to podstawowe ale już są pomysły jak to zmienić i udostępnić QQ mnożnikowego do słuchania na R1.W komórce pozostało jeszcze około 100 metrów kabla 7/8 ,3 pak i reszta logiki jest do zrobienia zimą więc na wiosnę można będzie działać.Pudełek nie przybyło ale kabli sterujących jest coraz więcej i niektóre pudełka nie mają już miejsca na tylnej ściance pod kolejne gniazdka.Operator dla R2 dostał możliwość wyboru jednej z 4 anten a resztę załatwia automatyka.Testowałem to ostro w LZ i na drugim radio dorobiłem prawie 500 QSO.W CQ WW nie musi tak być ponieważ R1 będzie bardziej absorbujące ale będę się starał
dorabiać.Na razie tematem nr 1 są anteny odbiorcze.Dzięki pogodzie jest szansa na zakończenie prac przed sobotą.

Krzysiek,sp7giq
sp7giq
 
Posty: 317
Dołączył(a): Pn gru 10, 2012 19:45

Postprzez » Wt lis 19, 2013 17:16

 


Powrót do Anteny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


cron